Parkowanie domen

Parkowanie domen to jedna z dostępnych i popularnych usług internetowych. Polega na zarezerwowaniu domeny, która w praktyce nie jest wykorzystywana np. nie podpięto pod nią żadnej strony WWW. Parkowanie zapobiega utracie domeny. Rozwiązanie to stosowane jest najczęściej w przypadku, gdy Użytkownik chce domenę zatrzymać, ale nie posiada serwera/miejsca na serwerze, by ją tam wstawić lub utworzenie serwisu internetowego pod wybranym adresem przewidział w przyszłości. Domeny parkowane są na serwerach DNS firm oferujących tego typu usługi.
Parkowanie nie musi być biernym rozwiązaniem – usługa umożliwia osiąganie zysków w sytuacji, gdy domena jest niewykorzystywana. Polega to na podpięciu pod adres zaparkowanej domeny linków, które po kliknięciu kierują Użytkownika na automatycznie generowaną stronę reklamową. Reklamodawca opłaca kliknięcia na link, tym samym zaparkowana domena przynosi zyski.
Zaparkowanie pozwala uniknąć ryzyka utraty unikalnego adresu internetowego oraz zaplanować strategię dotyczącą efektywnego wykorzystania możliwości zarezerwowanej domeny.