Pozycjonowanie

Pozycjonowanie jest jednym ze sposobów promowania stron WWW w Internecie. To proces prowadzący do uzyskania możliwie wysokiej pozycji danego serwisu w wyszukiwarkach internetowych dla kluczowych wyrażeń (fraz zapytania). Pozycjonowanie sprowadza się do maksymalnego wykorzystania potencjału reklamy w celu trwałego znalezienia się wśród początkowych rezultatów wyszukiwania. Internauci najczęściej wybierają pierwszy lub jeden z pierwszych wyników wyszukiwania, stąd pozycjonowanie służy nie tylko osiągnięciu zadowalającej pozycji, ale także utrzymaniu wysokiego miejsca. By pozycjonowanie było skuteczne wymaga stałego zaangażowania osoby promującej w ten sposób serwis. Skutecznie wypozycjonowania strona WWW jest więc wynikiem intensywnej i długoterminowej pracy. Wypromowany w ten sposób serwis odznacza się większą liczbą unikalnych odwiedzin, ponieważ jest doskonale widoczny Użytkownikom Internetu.

Początkowo pozycjonowano serwisy internetowe dzięki słowom kluczowym, które znajdywały się w nagłówkach stron. Obecnie słowa kluczowe odnoszą się także do zawartości treściowej całej strony WWW, na co wpływ miało tempo rozwoju rozwiązań internetowych i nieustannie wzrastająca liczba witryn.

Termin pozycjonowanie wywodzi się z języka angielskiego (SEO – Search Engine Optimization, Web Positioning); w Polsce upowszechnił się kilka lat temu, wraz z rozwojem technologii informatycznych i wzrostem zainteresowania rozwiązaniami internetowymi oraz marketingiem prowadzonym w Sieci.